Lahti Basketball on tehnyt mieluisan ja erittäin kovan kaappauksen siirtomarkkinoilta, kun oma kasvatti, Eemi Luukkonen, 23, palaa kotiin kolmen vuoden tauon jälkeen. Eemin sopimus on kaksivuotinen ja siinä on ulkomaanpykälä sopimuskausien välissä. Korisliigan päätyttyä Eemi suuntasi Uuteen-Seelantiin, jossa edustaa kesän ajan Nelson Giants joukkuetta.

Luukkonen pelasi kolme vuotta Karhu Basketin riveissä ja viettää nyt siis kesää Uudessa-Seelannin sarjassa. Eemi on Lahti Basketballin oma kasvatti ja pelasi ensimmäisen Korisliigan ottelun jo kaudella 2019-20. Kaudella 2022-23 otteluita tuli jo 21, kunnes matka kävi Pohjanmaan lakeuksille Karhu Basketin riveihin. Viimeisenä Karhu kauteta syntyi tehot 8.7 pistettä, 5.2 levypalloa ja kaksi syöttöä. Nelson Giantsin paidassa tehot ovat olleet 10 pistettä, kuusi levypalloa ja kaksi syöttöä.

Karhu Basketissa palkintokaappiin tuli komistusta pronssisen ja hopeisen Korisliiga -mitalin verran.

” Mahtavat fiilikset palata takaisin rakkaaseen kotikaupunkiin. Roopen ja Teemun kanssa käydyt keskustelut olivat jo heti alusta asti loistavia ja selkeyttivät omaa valintaani. Odotan nyt jo innolla kauden alkua ja sitä fiilistä, kun pääsee pelaamaan kotiyleisön edessä Luhta Areenassa. Brädiä lainaten ”Lahessa on seittemän oikein, ja mä oon kotona”, Eemi Luukkonen iloitsee.

”Tervetuloa takaisin kotiin Eemi! Lahden oma poika ei esittelyjä kaipaa, upeaa päästä tekemään töitä yhdessä. 
Tämä on hieno sopimus niin seuralle kuin joukkueelle, kiitos seurajohdolle sopimuksen mahdollistamisesta” iloitsee päävalmentaja, Teemu Turunen.

”Eemin paluu on iso asia koko organisaatiolle ja yhteisölle. Hän oli yksi siirtomarkkinoiden kuumimmista nimistä ja valitsi meidät. Se on mahtava asia. Olemme vuosien saatossa tehneet yhteistyötä, vaikka kentällä olemme olleet vastakkain. Nyt on kiva päästä jatkaa sitä työtä Eemin palatessa kotiin, kommentoi toiminnanjohtaja Roope Suonio

Lahti Basketballilla on pelaajasopimukset Eemi Luukkosen, Riku Korhosen, Vili Nymanin, Tino Yli-Junnilan ja Kalle Peltosen kanssa.

Eemi Luukkonen

Syntynyt: 18.12.2002

Pituus: 201

Paino: 95

Pelipaikka: Laituri/ Sentteri

Kasvattajaseura: Lahti Basketball juniorit

Seurat: Lahti Basketball, Team Pajulahti, Karhu Basket ja Nelson Giants

Instagram: @eemiluukkonen

Eemin oikeisiin töihin ohjaa kummiyritys https://lisapalvelu.net/yhteystiedot/lahti/

Eemin kohokohtia tästä https://www.youtube.com/watch?v=TnOXqDivCvM

Tervetuloa kotiin, Eemi