Lahti Basketball on solminut kahden vuoden soipimuksen, Tino Yli-Junnilan, 21, kanssa. Yli-Junnila siirtyy Lahteen Salon Vilppasta, jossa hän vietti kaksi viimeistä kautta ja oli voittamassa Suomen mestaruutta tämän vuoden toukokuussa. Ennen Salon vuosia Yli-Junnila vietti kahdeksan vuotta USA:n kentillä. Pelipaikoilla 2/3 viihtyvä 195-senttinen laituri pelasi menneellä kaudella Vilppaan riveissä Korisliigaa ja divari B:tä PEU Basketin paidassa. Divarissa syntyi kovat 20 pistettä ottelua kohden.

Tino Yli-Junnilan vietti kahdeksan vuotta Yhdysvalloissa, sillä hän muutti perheen mukana Ohion Westlakeen vuonna 2016. Yli-Junnila valmistui Lutheran West High Schoolista hienoin arvosanoin ja koripallo on kulkenut nuorukaisen mukana opiskelun ohella kahdeksan vuoden ajan. Yli-Junnila oli joukkueensa paras korintekijä ja rikkoi kouluaikana 1000 pisteen rajapyykin.

Yli-Junnilan kohokohtia Yhdysvalloista https://www.youtube.com/watch?v=Tf2JoQwBTog

” Hienoa päästä Lahteen pelaamaan. Liityn joukkueeseen hyvillä mielin ja odotan ensi kautta innolla. Lahti on hieno urheilukaupunki, joten siistiä päästä kokemaan se itse ”, Tino Yli-Junnila.

” Hienoa saada Tino Lahteen. On todistanut osaamisen divari B:sssä ja saanut harjoitella päivittäin laadukkaasti Vilppaan riveissä. Nyt on aika ottaa seuraava askel uralla. Tino tunnetaan kovana heittäjänä ja Lahdessa on tavoite monipuolistaa hänen peliään. Hienoa, että Tino valitsi Lahden seuraavaksi paikakseen ”, päävalmentaja Teemu Turunen.

Lahti Basketballilla on sopimukset Tino Yli-Junnilan, Riku Korhosen, Vili Nymanin ja Kalle Peltosen kanssa. Joukkuetta valmentaa Teemu Turunen.