Lahti Basketball otti vakuuttava kotivoiton perjantaina, kun se kaatoi Luhta Areenassa Loimaan Bisonsin lukemin 100-76 (49-41).

Näin ollen ensimmäisen erittäin kovan viikon saldo on kaksi voittoa ja yksi tappio.

Lahti Basketball aloitti ottelun erittäin väkevästi ja nappasi nopeasti 16-3 johdon. Biisonit pääsi kuitenkin peliin mukaan ja jakson loppuun mennessä vierailija oli kuronut eron kuuteen, 23-16. Ensimmäisen jakson Lahti Basketball hahmo oli Lue Williams. Lue nakutti nopeasti kymmenen pistettä ja puolustuksessa hän paimensi kovassa vireessä olevaan Tevaun Kokkoa.

Toisella jaksolla molempien joukkueiden hyökkäyspeli toimi moitteettomasti. Tempo ottelussa oli kova ja päästä päähän mentiin hurjaa vauhtia. Lahti Basketball onnistui kasvattamaan johtoaan kahdella pisteellä ja puoliajalle siirryttiin lukemissa 49-41.

Kolmas jakso oli lopulta ottelun kannalta erittäin merkittävä. Ensimmäiset viisi minuuttia näytti siltä, että vierailija Bisons kääntää väkisin ottelun itselleen. Kun jaksoa oli pelattu 4,5 minuuttia, Bisons otti johdon Trey Hallin kovalla kakkosella. Sen jälkeen kotijoukkue vei viiden minuutin jakson lukemin 20-5 ja otti tukevan johdon ennen viimeistä kymppiä.

Viimeisellä kympillä Lahti Basketball pelasi järkevästi ja piti johtonsa Corey Trippin, Lue Williamsin sekä Avery Sullivanin johdolla. Ottelun lopulla Lahti Basketballin Velmeri Niementö upotti Korisliiga-uransa ensimmäiset pisteet. Lopulta niitä tuli ottelussa neljä.

Lopputulos 100-76.

Kotijoukkueen https://www.sporttiravintola.fi paras pelaaja oli 32 pistettä upottanut Corey Tripp. Tripp oli erittäin liukkaalla pelipäällä ja esitti useita huikeita suorituksia. Lue Williams pelasi erittäin kokonaisvaltaisen ottelun: puolusti hyvin ja hyökkäyksessä syntyi 26 pistettä. Avery Sullivan heitti hyvällä prosentilla 16 pistettä. Vili Nyman onnistui neljän pisteen ja seitsemän levypallon edestä. Topias Kuukkanen nakutti viisi pistettä. Ottelun tilastot tästä: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/FIN/2699919/bs.html

Tilastojen yhteenveto: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/FIN/2699919/st.html

Lahti Basketball pelaa seuraavan kerran 18.10, kun se matkusta Hongan vieraaksi Espooseen.

Kuva: Sellek