Nopeasti on sujahtanut runkosarja ohi. Huomenna sunnuntaina pelataan runkosarjan viimeinen kierros ja selvää on, että Lahti Basketball voittaa runkosarjan ja kohtaa ensimmäisellä kierroksella Oulun. HBA on tällä hetkellä sarjassa sijalla viisi, mutta sijat 3-7 ovat kaikki yhden voiton säteellä. HBA:lla on viimeisellä kierroksella vielä kovat panokset.

Pudotuspelit alkavat keskiviikkona 19.3. Lahdessa, Ouluun jossa saunaa on lämmitetty jo reilusti ennen sarjan alkua matkataan perjantaina 21.3 ja tiistaina 25.3. pelataan taas Lahdessa. Tarvittaessa pelataan torstaina 27.3. Oulussa ja lauantaina 29.3. Lahdessa.

HBA on tähän mennessä voittanut kymmenen ottelua ja hävinnyt 11. Viidestä viimeisestä ottelusta joukkue on voittanut yhden. Joukkueiden edellinen kohtaaminen joulukuussa päättyi lahtelaisten voittoon 88-66.

HBA:n ykköstykki on sentteri Olavi Suutela. Suutela on operoinut tupla-tuplan keskiarvolla: 16.8 pistettä ja kymmenen levypalloa. Joonas Kaivos antaa tukea yli 16:sta pisteen keskiarvolla ja jakaa myös neljä syöttöä ottelua kohden. HBA:sta löytyy mainitun kaksikon taustalla tukku kovia tulevaisuuden pelimiehiä. HBA:n pelityyli on erittäin aggressiivinen, niin puolustuksessa kuin hyökkäyksessä.

Lahti Basketball lähtee otteluun tavoittelemaan tappiotonta runkosarjaa, joka itsessään on jo harvinainen saavutus. Samalla katse on jo käännetty keskiviikkona alkaviin pudotuspeleihin. Vastaan tulee Oulu, joka on uudistunut rajusti sitten viime tapaamisen. Oulu on ollut viime kierrokset yksi sarjan parhaista joukkueista ja myös mediatiimi on löytänyt uuden vaihteen tosipelien alkaessa.

Lahti Basketball vs. HBA

SU 16.3. 17:00 Luhta Areena

Liput ennakkoon: https://www.lippu.fi/event/lahti-basketball-2024-2025-luhta-areena-19248635/