Lahti Basketball kapteeni Arttu Saarijärvi sai päättää viime kauden pokaalin nostamiseen. Täyden Luhta Areenan edessä se tuntui erityisen hyvältä. Kokenut pelimies valmistautuu täydellä teholla tulevaan kauteen. Lahti Basketball mediatiimi istahti jutulle Artun kesken heinäkuun helteen. | |||
Miten on kesä mennyt?
Erittäin mukavasti! Kesäkuussa oli muuttorumbaa, mutta muuten saanut nauttia perheen kanssa ja siinä samalla treenailtua.
Miltä kausi divarissa tuntui pitkä liigataipaleen jälkeen?
Hyvin erilaiselta. B- divaria kouvolassa pelasin nuorempana mutta tämä oli ensimmäinen A- divari kokemus. Korisliigan kahden pelin viikkorytmiin tottuneena kesti hieman adaptoitua että pelattiin vain kerran viikossa. Divarikausi oli mielestäni raikas tuulahdus omalle uralle. Liigassa tottunut pelaamaan samoja äijjiä vastaan ja nyt pääsi vääntämään uusia kavereita vastaan.
Viimeinen peli yli 1800 katsojaa, miltä tuntui nostaa pokaali Luhta Areenassa?
Todella mahtavalta! Se oli tavoite jo ennen kauden alkamista. Tavoitteeseen päästiin mahtavan yleisön edessä! Kyllä siinä loppuilta aika leveällä hymyllä oltiin.
Miten kuvailisit viime kauden joukkuetta?
Yhtenäinen sekä kokenut. Pelattiin yhdessä jokanen matsi ja se tuotti halutun lopputuloksen, yhtä oulun reissua lukuunottamatta.
Entä mitä mieltä olet tulevan kauden ryhmästä?
Näen tämän kauden joukkueessa jo nyt paljon samaa edelliskauteen verrattuna. Toki tätä näkemystä auttaa se, että meillä on jatkuvuutta edelliskaudesta. Muutama vahvistus lisää sekä pari uutta kotimiasta. Aika näyttää miten tällä jengillä hioudutaan yhteen. Fiilis on tosi hyvä sekä odottava!
Kuinka tärkeänä pidät, että joukkueessa on jatkuvuutta?
Jos edelliskausi on päättynyt kannun nostoon niin jatkuvuus siinä kohtaa on pelkkää plussaa. Osoittaa että laban organisaatio on onnistunut rekryissä, pelaajista pidetään hyvää huolta ja kentällä tulee tulosta. On siistiä päästä jatkamaan seuraavalle kaudelle pelaajien kanssa, jotka olivat nostamassa joukkueen takaisin liigaan!
Kokeneet Vili Nyman ja Kalle Peltonen liittyivät Lahti Basketballin joukkueeseen, mitä pidit heidän saapumisesta Lahteen?
Erittäin hyviä osumia meidän rosteriin. Molemmat tuovat kokemusta sekä fyysisyyttä omille tonteilleen. Molemmat herrat myös mukavia jätkiä kentän ulkopuolella niin sopivat varmasti porukkaa kun nenä päähän.
Millaisin tavoittein lähdet ensi kauteen henkilökohtaisesti?
Tietysti terveys edellä. Haluan pelata ehjän kauden ilman sen suurempia loukkaantumisia. Tavoitteena pelata uran paras liigakausi tähän asti.
Entä joukkueena?
Tavoite hioutua yhteen kauden aikana. Tulokset puhuvat sitten sen puolesta miten ollaan tässä suoriuduttu.
Olet pelannut jo pitkän uran. Mikä motivoi töihin päivästä toiseen?
Nimenomaan se työnteko. Jätkien kanssa hikoilu treeneissä. Pukkarissa naureskelut. Voitot ja tappiot. Tää ei kuitenkaan ikuista ole niin pitää nauttia matkasta!
Terveiset Laban faneille?
Mahtavaa kesää faneille! Nauttikaa lämpimistä päivistä jotka meille suodaan! Niitä ei montaa ole! Nähdään syksyllä Luhta Areenassa!